Ahşabın Serüveni

0 Comments

Büyük bir kütük parçası ile karşılanan ihtiyaçlar zaman içerisinde daha karmaşık ve planlı nesnelere dönüştürülmüştür.

İnsan ahşabı bu böylelikle  keşfetmeye başlamıştır. Keskin kaya parçaları ile yontarak şekil verdiği bu doğal malzemeyi işlemeye başladıktan sonra bambaşka nesnelere dönüştürmüştür. Barınma alanlarını ise taş oyuğundan dönüştürerek doğal bir malzeme olan ahşaptan alanlara sahip yapılar oluşturmaya başlamıştır. Doğal yollardan temin edilmesi sebebiyle ahşap,  insanın hayatında temel ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir araç haline gelmiştir.

 

Günümüzde artık bütün hayatımızı etkileşim halinde geçirdiğimiz ahşap mobilyalar, beklentileri karşılamanın çok daha ötesinde farklı işlevler üstlenmiştir. Sanatla birleşen  ahşap mobilyalar, bireylere enerji ve özgüven verme, doğanın güzellikleri ile bir bütün olma ve rahatlama hissi vermekte.

Hayatımızın içerisinde her zaman olan ahşap, yapı malzemesi veya mobilya çeşitliliğine ayrışırken biçim itibariyle de hayatımızı etkilemektedir.

Toplumun her kesiminin kendisine yakın hissettiği ve doğal bir malzeme olması nedeniyle ahşap, vazgeçilmez bir yapı malzemesi ve dekorasyonun ana öğesi olarak insanlık var oldukça hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir