Trabzan Nedir?

0 Comments

Merdivenlerin kenarlarındaki korkuluk anlamına gelen trabzan bir mimarlık terimidir. Küpeşte, korkuluk ve trabzan aynı yapı stilini ifade eden farklı sözcüklerdir. Hem modern görünüm hem de güvenlik açısından trabzanların yaşam alanlarında önemli bir yeri vardır.. Trabzan üç farklı alanı da ilgilendiren özel bir yapı bölümüdür. Evlerde, işyerlerinde, kamusal alanlarda sıklıkla farklı trabzan çeşitleriyle karşılaşıyoruz. Dikkatimizi çeken modeller ise, elbette daha sanatsal tasarımlar oluyor.

Trabzan tasarımlarında ahşap, demir, paslanmaz krom gibi farklı malzemeler kullanılıyor. Kullanılacağı alana göre malzeme, doku ve tasarım belirlemek gerekiyor.

Trabzan seçerken modern yada sanatsal bir görünüm için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de renk ve ağaç seçimidir. Merdivenin yapı parçalarından biri olan trabzan sağlıklı ve güçlü olmalıdır. Sadece merdivenle değil bütün mimari ile uyum içinde olmalıdır. Sağlamlık ve dinamik hareketlere karşı koruma merdivenlerdeki trabzanların temel özellikleri arasındadır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir